Druhy spoření

Spoření spočívá v odložení spotřeby a uložení finančních prostředků. Vzniknou tedy úspory a příjmy se neutrácejí. Každý majitel svých úspor se tak rozhodne jejich využije. Při zavádění úspor je třeba si zvážit dva faktory: čas, za který budou peníze opět k dispozici majiteli, a výši úrokové mír, kterou se budou peníze zhodnocovat. Můžeme spořit krátkodobě, střednědobě nebo dlouhodobě a měli bychom mít pokryty všechny tyto horizonty.

Krátkodobé spoření slouží jako vytvoření jakési finanční rezervy při případě nějaké nečekané události jako je například ztracení zaměstnání či jakékoliv nečekané výdaje na živobytí apod.. Tato rezerva by měla mít výšku alespoň 3 měsíční platy. Výhodou je, že úspory by měly být co nejrychleji k dispozici při výběru. Běžné účty vynášejí velmi málo jedná se v desetinách procenta. Tyto spořicí účty bývají nabízeny bez poplatků a omezení.

Střednědobé spoření představuje dobu několik měsíců či let. Častokrát je spojeno za účelem například spoření na dovolenou, koupě auta či přestavba bytu. Zde se vyplatí termínovaný vklad, což je jednorázový vklad na účet, na kterém se úročí peníze podle úrokové sazby. Výhodou střednědobého spoření je garance úrokové sazby. Výběr peněz však trvá ale déle, při výběru ihned se platí různé poplatky.

Dlouhodobé spoření se používá hlavně na spoření do budoucna jako šetření na stáří či šetření na studium pro děti apod.. Jedná se o spoření trvající několik let. Je třeba si všímat likviditu, výnosnost a hlavně bezpečnost prostředků a jakou máme jistotu výnosu. Samozřejmě nesmíme zapomenout na případně omezení ale to už závisí na konkrétním

Podobné články:

Rate this post

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *