Tento pojem je v souvislosti s hypotékami poměrně známý, a jakmile se o ně budeme zajímat, zaručeně se s ním i několikrát setkáme. Proto je vhodné ho také konkrétně vysvětlit. Fixace hypotéky souvisí především s úrokovou sazbou, a tedy jejím takzvaným zafixováním. Po danou dobu tedy budeme platit přesně takovou, jakou jsme sjednali ve smlouvě. Jakmile ale dané fixace skončí, znamená to, že naše smlouva a tedy úvěrová sazba změní svou hodnotu, a to podle aktuálního trhu a jeho vývoje.
Pozitiva, ale i negativa
Podíváme-li se na danou situaci s nadhledem, bude nám jasné, že to přináší nejenom četná pozitiva, ale samozřejmě i negativa. Negativem může být to, že pokud zvolíme krátkou dobu fixace, a vývoj trhu půjde z hlediska úrokových sazeb nahoru, poměrně brzy budeme nuceni platit více, než v době sjednání smlouvy.
Na druhou stranu zvolíme-li delší dobu fixace, a vývoj trhu půjde směrem dolů, znamená to pro nás nevýhodu v tom směru, že budeme i nadále platit vyšší úroky, a to i přesto, že z obecného hlediska výrazně klesají. Na nižší sazbu tak budeme nuceni čekat až do ukončení. Mezi nejčastější doby fixací potom patří:
- Jednoleté
- Tříleté
- Pětileté
- Desetileté
- Dlouhodobé
Pomoci může také refinancování
A co je vlastně s fixací také spojeno? Jistě i oblíbená možnost takzvaného refinancování. Pokud bychom se právě na něho měli podívat konkrétněji, potom pro nás znamená možnost přesunout naši hypotéku třeba k jiné bance. A to z toho důvodu, že právě tato nám může nabídnout mnohem výhodnější podmínky, než máme nyní. K tomu je třeba dodat i to, že je to možné pouze v době, kdy fixace hypotéky pomalu končí. Na druhou stranu výhodou je to, že lze celý proces refinancování několikrát v průběhu hypotéky zopakovat. A jak mnozí uvádějí, aktuálně to může přinášet úspory třeba i ve výši několika desítek tisíc měsíčně.
Podobné články:
- Úrokové sazby hypotéky srovnání bank
- Hypotéka ČSOB
- Hypotéka na cokoliv
- Australská hypotéka
- Výpočet výše hypotéky podle příjmu