Úroky z prodlení

Úroky jsou dnes samozřejmou součástí téměř každé půjčky. Obecně platí, že si je sjednává a stanovuje každá banka, nebo každá nebankovní společnost. Kromě nich je ale i úroková sazba, kterou stanovuje stát – tedy konkrétně Česká národní banka. V tomto směru se jedná o takzvané úroky z prodlení, které se týkají situace, kdy nesplácíme svá závazky tak, jak máme, a dochází k různým soudním jednáním a dalšímu vymáhání. Aby však věřitel nebyl v rámci celého procesu takzvaně škodný, může na danou částku aplikovat právě úroky z prodlení.

Sazba se každý rok mění

Daná sazba však není stále stejná, jelikož se neustále mění, a to několikrát do roka. Vliv na to má především takzvané repo sazba, která odráží současnou ekonomickou situaci. Z této reposazby je poté úrok z prodlení vypočítán tak, že je k ní přidáno dalších 8 procentních bodů. Zajímavostí je, že například na přelomu roku 2000 se úrok z prodlení pohyboval na hranici přes 10 procent, zatímco dnes se skutečně drží pouze u osmiprocentní hranice. Tedy takto je stanoven již zmíněnou Českou národní bankou.

V případě dluhů s úrokem počítejte

Jelikož na aplikaci úroku má ze zákona právo každý věřitel, rozhodně se vyplatí počítat s tím, že pokud i vy máte dluhy, bude vám daný úrok připočítán. A to na veškerou nesplacenou částku, a to v rámci každého roku, kdy nebyla splacena. Samozřejmě pokud průběžně splácíte, je poměrově vypočítávána daná částka. A to logicky i dle aktuální sazby, kterou jsme zmínili výše.

Nový občanský zákoník přináší změny

Velmi zajímavou změnu ale přinesl letošní rok, a to v souvislosti s Novým obchodním zákoníkem. Ten totiž kromě zákonem stanovené sazby umožní i jinou věc, a to možnost domluvit se na tom, jak velký úrok bude aplikován. Logicky tedy dlužník může docílit toho, že úroky budou mnohem menší, než dovoluje aplikovat samotný stát.

Podobné články:

Rate this post

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *