Ačkoliv většina exekutorů postupuje při zabavování věcí poměrně nevybíravým způsobem, rozhodně to neznamená, že snad mají právo na to, aby zabavili všechny věci, které se nacházejí v konkrétním domě nebo bytě. V tomto ohledu musí i oni postupovat podle zákona, který jasně stanoví, jaké věci zde musí zůstat. Patří mezi ně:
- Běžné oděvy potřebné k standardnímu životu
- Snubní prsteny
- Zásnubní prsteny
- Hotovost ve výši dvojnásobku životního minima
- Léky
- Zdravotnické pomůcky
- Zvířata nemající hospodářský charakter
Jak se bránit?
V tomto případě je ideální obrana hned na místě, jelikož zákon je v tomto směru plně na vaší straně. I kdyby exekutor oponoval, neváhejte na pomoc zavolat například policii, která vše zaprotokoluje a vy tak máte v rukou jasný důkaz, že exekutor bral, co neměl. Následně je možné podat třeba stížnost u exekutorské komory, obrátit se na soud, nebo jít nejjednodušší možností, a tím je trestní oznámení.
V některých případech je posouzení individuální
Pozor však na situace, kdy může být posouzení daného majetku velmi individuální. Dobrým příkladem je dané oblečení. Například zabavení několika párů zimních bot je v letním období standardním procesem. Podobně je to třeba u oblečení.
Individuální pohled ale může nastat i ve chvíli, kdy přicházejí na řadu zvířata. Je jasné, že pes nebo kočka hospodářský charakter nemají. Přesto ale může exekutor narazit na zvířata, jako jsou kozy či drobní vepři, které sice řada lidí chová i jako členy rodiny, ale přesto se jedná o zvířata s hospodářským užitkem. O případné správnosti daného postupu rozhoduje hlavně soud.
Exekutor by měl brát pouze majetek dlužníka
Nezapomínejte ale ani na situace, kdy může exekutor vzít něco, co patří jinému členovi rodiny. V takovém případě málokdy pomůže obrana na místě, jelikož požádat o vrácení lze hlavně prostřednictvím vylučovací žaloby u soudu.