Jsou desítky různých situací, kdy nemůžeme nebo nechceme nastoupit do práce. Jednou z takových může být logicky i situace, kdy nejsme v pořádku po zdravotní stránce, a tak se zkrátka „hodíme marod“. V tomto případě můžeme buď navštívit lékaře a jít na klasickou nemocenskou, nebo se můžeme se zaměstnavatelem domluvit, a vzít si neplacené volno. Na něho sice není až na výjimky konkrétní nárok, a má i svá jasně daná specifika. Mezi to konkrétní patří zdravotní pojištění a neplacené volno, jelikož obojí spolu velmi úzce souvisí. Pojďme se tedy podívat na to, jak konkrétně, a co můžeme a nemůžeme čekat.
Během volna nemáme příjem
To podstatné, co je třeba si uvědomit, to je jasný fakt toho, že v době neplaceného volna nemáme příjem, a tedy že si stát nemůže nárokovat z nulového příjmu jakékoliv požadavky na konkrétní zdravotní, ale stejně tak i sociální pojištění. Z konkrétního dne se ale neplatí ani daň z příjmu. Tyto aspekty samozřejmě zajímají hlavně zaměstnavatele, jelikož i jeho vztah zdravotní pojištění a neplacené volno může ovlivnit. Dle výše uvedeného má tedy jistotu v tom, že mu v této době nepřinášíte žádné výdaje, a to s ohledem právě na daně a nutné odvody pojistného.
Jak je to z našeho pohledu?
Zde je třeba podotknout, že pro vás mohou komplikace související s odvody nastat, a to v tom, že zaměstnanec je často povinen odvést poměrově zdravotní pojištění, a to v zákonem stanovené výši. Ta je měsíčně stanovena na 1 148 Kč, a z toho se tedy stanoví, kolik odvést za konkrétní den. S tím je tedy důležité počítat, pokud se neplacené volno v zaměstnání bereme.
S čím je ale také třeba počítat, to je i fakt, že nemáme nárok jak na nemocenskou, tak na případné ošetřovné. To by se totiž týkalo pouze standardních situací, kdy jme skutečně nemocní, nebo kdy je nemocné naše dítě, a my se tedy o něho musíme nutně starat.
Podobné články:
- Zdravotní pojištění OSVČ
- Cestovní pojištění Irsko
- Načo cestovní pojištění?
- Pojištění do zahraničí
- Česká průmyslová zdravotní pojištění