Snad každý z nás si své úspory někam vkládá. Někdo například do svého soukromého trezoru, ale většina z nás je raději svěřuje bankám, různým spořitelním družstvům, nebo jiným institucím. A to hlavně z důvodu možných úroků a tedy z důvodu možného získání větší finanční částky, ale stejně tak i z důvodu toho, že náš vklad bude ochráněn. A právě to zajistí fond pojištění vkladů. Ten se totiž vztahuje na všechny takto uložené vklady, a to zcela automaticky. Automaticky je tedy chráněný každý, kdo vloží byť jenom jednu jedinou korunu.
V minulosti byl fond pojištění vkladů potřeba dvacetkrát
Pokud bychom se podívali do historie, a tedy na to, kdy klienti museli služby tohoto fondu využívat, tak takových případů bylo celkem dvacet. Ty byly logicky spojené především s různými krachy, a kdy hrozilo, že všichni střadatelé tedy přijdou o své vklady. A právě fond pojištění vkladů se postaral o to, aby jim byly jejich vklady zpět vráceny, a to v rámci daných služeb, které tato instituce poskytuje.
Fond funguje od roku 1995
V našich zemích začala tato instituce fungovat poměrně pozdě, a to až v roce 1995. Samozřejmě v té doby byly limity ručení poměrně malé, jelikož to fond pojištění vkladů mohl poskytnout náhradu škody pouze v maximální výši 100 000 korun českých. Postupem času se ale tyto limity postupně zvyšovali. Pokud bychom měli být konkrétní, tak:
- V únoru roku 1998 na 300 000 Kč
- V září roku 1998 na 400 000 Kč
- V září roku 2001 na 25 000 EUR
- V květnu roku 2001 na 50 000 EUR
- V prosinci roku 2010 na 100 000 EUR
Samozřejmě přepočty na EUR se začaly zavádět v rámci mezinárodních standardů, a logicky se vztahují i na vklady v českých korunách. Logicky tedy aktuálně fond pojištění vkladů dokáže kompenzovat ztrátu až do výše zhruba 2 700 000 Kč na jednoho střadatele, který má své peníze vložené u krachující banky či záložny.
Podobné články:
- Penzijní spoření
- Pojištění auta – rozbité sklo
- Srovnání pojištění
- Cestovní pojištění Brno
- Stavební spoření