Bankrot je soudně vyhlášen stav nesolventnosti ekonomického subjektu, který není schopen plnit své závazky. Jeho cílem je osvobodit dlužníka od dluhů a ochránit jeho věřitelů prostřednictvím regulérního postupu likvidace. Procedura bankrotu může mít dvě podoby. Kdy dlužník sám předloží soudu žádost, aby ho prohlásili za bankrotujícího, jedná se o dobrovolnou . Nedobrovolnou se stává po věřiteli sepsaném petice předložené příslušnému orgánu. Následkem bankrotu může být konkurz.
Materiálnoprávnym předpokladem konkurzního řízení je existence více věřitelů , kteří požadují od dlužníka vyrovnání svých splatných pohledávek , trvalá neschopnost splnit si vůči nim své splatné závazky a predlženosť . Dlužníkův majetek , který se stává předmětem konkurzu a tvoří tzv. . konkurzní podstatu , musí postačovat alespoň na úhradu nákladů řízení. Finální podmínkou je v určité míře uspokojit pohledávky věřitele z majetku dlužníka . Úpadek zároveň upozorní ostatních obchodních partnerů , že příslušný podnikatel nedosahuje dobré výsledky , av tomto smyslu může zabránit dalšímu narůstání jeho dluhů.
Pokud podáváte návrh jako věřitel , musíte dokázat , že máte vůči dlužníkovi splatnou pohledávku , že dlužník je v úpadku a jeho majetek stačí pokrýt náklady konkurzu. V případě , že jste dlužníkem je třeba k návrhu připojit seznam svého majetku a závazků včetně termínů jejich splatnosti a přesně uvést svých dlužníků a věřitelů .
Po prokázání a splnění zákonných podmínek soud vyhlásí konkurz , kde oprávnění disponovat majetkem dlužníka přechází na správce. Konkursní věřitelé následně přihlásí své pohledávky , které prověří v přezkumném řízení . Správce přistoupí k zpeněžování podstaty ao jeho výsledku seznámí soud vypracováním závěrečné zprávy . Ten pak vydá rozvrhové usnesení .
Za určitých podmínek může být alternativou konkurzu vyrovnání , jehož návrh může podat pouze dlužník , který splňuje podmínky prohlášení konkurzu. Musí obsahovat typ vyrovnání nabízeného věřitelům , úplný seznam majetku a podpisy osob ochotných zavázat se za splnění vyrovnání jako spoludlužníci nebo ručitelé . Dlužník musí přitom věřitelům nabídnout úhradu minimálně ve výši 45 procent jejich pohledávek.
Podobné články:
- Oddlužení OSVČ
- Co musíte udělat pro to, abyste mohli vyhlásit osobní bankrot?
- Srovnání soudních exekutorů v České republice
- Kalkulačka oddlužení
- Půjčka na vyplacení exekuce