Do obchodu bez hotovosti?

Představte si situaci – vstoupíte do obchodu , nakoupíte zboží , potraviny a při průchodu kolem pokladny nemusíte vykládat žádné zboží na pult a jen slyšíte “ píp , píp , píp “ … Každý jeden produkt , který jste nakoupili má v někde v svém obalu RFID čip , tedy jakousi obdobu čárového kódu. Hlášení na monitoru Vás pak vyzve k přiložení oka nebo Vašeho prstu a uslyšíte další pípnutí . Touto identifikací osoby Vám automaticky strhne systém peníze z bankovního účtu , připíše je na účet obchodu a vy odcházíte s nákupem domů. Nakonec přijde ještě potvrzení o nákupu na mobilní telefon .

Před pár lety by nám to mohlo přijít jako scéna ze sci – fi filmu , ale toto je obraz blízké budoucnosti. Žádné dlouhé fronty před pokladnami , žádný prodavači za kaše, jen jeden asistent , který dohlíží na případnou chybu systému. Hotovost , kterou je třeba hlídat , přepočítávat a vydávat už netřeba. Již dnes existují různé dálkové kreditní karty , kterými zaplatíte za počkání . Touto inovací by však vše ještě více urychlilo a zjednodušilo . Také by se nedalo nic zneužít a ukrást , jak tomu často bývá u platebních kartách .

Svět bez hotovosti – přesně k tomuto jsme už dávno vykročili . Bankéři , karetní společnosti a vlády by si mohli mydlit ruce , protože jejich systém by získal větší přehled , došlo by ke větší kontrole nad daňovými úniky a také by z toho měli větší zisk . Spravovat peníze v hotovosti totiž něco stát stojí . Je tu však důvod , proč se dodnes ještě od hotovosti neodešlo . Lidé ji prostě milují a nedokáží se jí tak rychle zříci . Máme rádi ten pocit , když držíme bankovky a mince v rukách a platíme nimi. Další důvod je i ten , že máme velký odpor vůči čipování . Pokud by byl RFID čip použit jen pro dobro lidstva nebylo by na tom nic špatného , ale obáváme se toho , že by to bylo zneužíváno i pro kontrolu daného člověka .

Podobné články:

Rate this post

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *