Nákup dluhopisů USA rapidně vzrostl

Zahraniční investoři v září zvýšily nákup amerických vládních dluhopisů , což signalizuje že spory mezi zákonodárci o výšku dluhového stropu jejich rozhodnutí velmi neovlivnily . Ministerstvo financí ve Washingtonu oznámilo , že objem amerických dluhopisů , které vlastní zahraniční investoři , v září vzrostl o 1 % na 5,65 bilionu USD ( 4,18 bilionu eur ) po srpnovém zvýšení o 0,03 % .

Čína, která z zahraničních investorů vlastní nejvíce amerických dluhopisů , zvýšila jejich objem v září o 2 % na 1,29 bilionu USD a Japonsko o 2,5 % na 1,18 bilionu USD . Americký Kongres se přitom nedokázal v září dohodnout na rozpočtu na nový fiskální rok , který začal 1. října . Výsledkem byla více než dva týdny trvající odstávka federálních úřadů. Zákonodárci nakonec našli alespoň dočasné řešení , které umožní fungování úřadů do 15. ledna 2014 a ministerstvo financí si může díky němu do 7. února 2014 půjčovat peníze na trhu.

Co to vlastně dluhopisy jsou?

Dluhopis nebo někdy zmiňované jinak i obligace je v praxi jakýkoliv druh dluhového cenného papíru spojeného s platbou výnosů (úroků) kromě některých specifických zpravidla krátkodobých dluhových cenných papírů, např.. směnek, pokladničních poukázek, vkladových listů a podobně, ale přesné definice se různí. Na rozdíl od akcí, které se na kapitálových trzích dají také koupit, není pro investora hlavním cílem a měřítkem výnos z pohybu kurzu dluhopisu, ale výše pravidelných úroků, k jejichž platbě se přímo v textu dluhopisu jeho vydavatel zavázal. Úroky jsou vypláceny až do konce platnosti dluhopisu. V tom okamžiku investor obdrží zpět i prostředky, které za dluhopis při jeho koupi zaplatil (tzv. cenu, čili nominální hodnotu dluhopisu).

Podobné články:

Rate this post

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *