Bez auta si mnoho z nás už neumí život ani představit. V tomto směru ho můžeme využívat k cestování na dovolenou, do práce, na nákupy, ale i mnoha dalším činnostem. V tomto směru je ale třeba vědět, zda máme uzavřeno to správné pojištění vozidel, bez kterého na silnici nemůžeme vyjet. V tomto ohledu existují dvě hlavní pojistky, které lze uzavřít. A to povinné ručení, nebo havarijní pojištění.
Povinné ručení je stanoveno zákonem
Pokud na silnici skutečně chceme vyjet, bez této pojistky se neobejdeme. Pokud ji totiž na náš vůz uzavřenu nemáme, riskujeme pokutu, podmínku či pobyt za mřížemi, ale také to, že veškeré škody uhradíme z naší kapsy. Povinné ručení je totiž pojistkou, ze které se hradí škody na ostatních vozidlech, které během nehody způsobíme. Stejně tak ale hradí i škody na dalším majetku, nebo na zdraví.
Havarijní pojištění je dobrovolné
Jak z výše uvedeného jasně plyne, hradí povinné ručení škody pouze na cizích autech, nikoliv na těch našich. V tomto případě je lepší volbou takzvané havarijní pojištění, které má také o něco bohatší rozsah. Peníze nám totiž pojišťovna poskytne, pokud:
- Způsobíme nehodu a poškodíme si vůz
- Vůz nám je poničen vlivem přírodní pohromy
- Vůz nám je poničený vandaly
- Vůz nám je odcizen
Ve všech těchto případech stačí kontaktovat pojišťovnu, vše sepsat a zdokumentovat a následně se už domluvit na konkrétním plnění.
Co je u obou pojistek důležité? Limity
Jestliže jednu z pojistek budeme uzavírat, je třeba být na pozoru. A to nejenom v tom směru, na co se pojistka vztahuje, ale na konkrétní limity. Jedná se o maximální částky, které nám mohou být v případě nutnosti vyplaceny. Logicky tedy čím jsou vyšší, tím máme větší jistotu, že i sebevětší škodu zaplatí právě pojišťovna jako taková. Naopak menší částky mohou znamenat riziko toho, že zbytek doplatíme my sami.