Jako první je dobré vědět, jaké části majetku si chceme dát pojistit, protože se stane, že majitel bytu si dá pojistit celý dům, což neznamená, že pojištěny jsou všechny jednotlivé byty, ale pojištěný je jen „vnější obal“., Zda jeho zařízení , výtah atd.
Na pojištění celého domu zahrnující všechny byty slouží tzv.. komplexní pojištění, kde jsou ve smlouvě pokryty i ty. Někdy se však stane, že majitel pojištěné nemovitosti ani nemá ponětí, že nehoda, která se mu stala, nemá pokrytou v pojistné smlouvě. Častokrát se stane, že si lidé spletou pojmy jako povodeň a záplava, co se může stát chybou. V neprospěch žadatele může být i ta nejmenší maličkost, například při sesuvu půdy pokud se při udělané fotografii domu najde nějaká puklina zda spára, žadatel jen těžko dokáže, že měl před pohromou statiku domu v pořádku.
Netřeba zapomínat na dokumentaci věcí, které jsou zahrnuty v pojistce. Např. pokud se jedná o dům tak jeho vnější stav, nebo o vnitřní zařízení elektroniku apod.. Takto je později možné ať už při požáru nebo krádeži dokázat, že věc byla součástí domácnosti, čili je dobré přijít s hotovými fotografiemi.
Dále je třeba myslet i na věci jako nemovitost ve špatném stavu. V takovém případě zanedbanou nemovitost nikdo nepojistí, a pokud přece jen ano, tak za nízkou částku.
Rovněž si promyslete frekvenci splácení, protože někomu vyhovují pololetní splátky, a někdo chce platit najednou, proto je dobré se dohodnout již předem.
Křížová odpovědnost je pro vlastníky bytů v bytovkách, pokud jsou spolu-pojištěni.
Podobné články:
- Srovnání pojištění
- Cestovní pojištění AXA
- Pojištění auta
- Česká pojišťovna cestovní pojištění
- Načo cestovní pojištění?