Co je to hypotéka?

Hypotéka patří do kategorie dlouhodobých úvěrů (se splatností 4 až 30 let) av současnosti představuje nejpopulárnější zdroj financování bydlení. Hypoteční úvěr je úvěr určen primárně na koupi bytu, domu, výstavbu nebo rekonstrukci a je zajištěn zástavním právem, které musí být na tuzemskou nemovitost nebo stavbu.

Může mít variabilní nebo pevnou úrokovou sazbu. Výši hypotečního úvěru stanovují banky na základě přehodnocení žadatele, jakož i na základě hodnoty nemovitosti, která má sloužit k zajištění hypotéky. Banky ji obvykle poskytuj v rozmezí výšky do 70%, (v některých případech až do 100%) z hodnoty nemovitosti, přičemž ji konzultují s kompetentními znalci. Při splnění některých podmínek je možné pobírat státní příspěvek na úroky z úvěru, kterým stát snižuje výši úrokové sazby. Úvěr lze splatit i předčasně.

V žádosti o hypotéku si klient může stanovit fixaci úrokové sazby, t. j. období, během kterého banka klientovi ponechá úrokovou sazbu nezměněnou. Po uplynutí tohoto termínu má banka právo výši úrokové sazby měnit. Je to jeden z parametrů, který ovlivňuje výši úrokové sazby.

Klientem se poskytují různorodé hypotéky, resp. bezúčelové spotřebitelské úvěry zaručené nemovitostí. V takovém případě vám banka převede peníze na váš účet a je jen na vás, jak peníze použijete. Zajištění zástavním právem k nemovitosti je však podmínkou poskytnutí.

Žadatel o hypoteční úvěr prokazuje svou schopnost splácet úvěr doložením výše příjmů a výdajů. Většina bank nevyžaduje, aby byla zakládána nemovitost ve vlastnictví osoby, která o hypotéku žádá. Může ji vlastnit i někdo jiný, např.. rodiče, sourozenci, známí a pod. Banka většinou požaduje i dodatečné zabezpečení, neboť proces zařizování hypotečního úvěru je administrativně náročnější operace.

Podobné články:

Rate this post

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *